Vytisknout
Zobrazení: 7496

Braka je zdravé a nenáročné plemeno, ale jako každý tvor potřebuje základní péči. Běžnou péči zvládnete sami, ale pokud se na něco necítíte nebo máte podezření na onemocnění vašeho psa, tak raději ihned navštivte veterináře. Dnes je veterinární péče opravdu na vysoké úrovni a nabídka veterinárních ordinací velká.

Uši

Braka má převislé uši a je třeba občas zkontrolovat, zda není v uchu zánět, který je pro psa velmi bolestivý a nepříjemný.

Zdravé ucho je růžové bez mazu a zápachu. Pokud je zaprášené, tak stačí koupit u veterináře čistící kapky, kdy psovi nakapete, promnete ušní chrupavku a necháte ho přebytek kapek vyklepat. Pak vezmete gázu na prst a vytřete ucho pouze tam, kam dosáhnete. Nikdy nečistěte špejlí nebo něčím podobným.

Nemocné ucho je zaplněno tmavým mazem, který doprovází zápach. Pes se často drbe nebo třepe hlavou. V takovém případě musíte co nejdříve navštívit veterináře, protože zánět bývá bolestivý.

Oči

Oči mají vypadat čistě bez zarudnutí a výtoku nebo jiných projevů onemocnění. Pokud psi běhají ve vysoké trávě či prašném prostředí, tak mohou mít podrážděné oči, které se projevují zarudnutím. Stačí pár dní prokapávat. Pokud se stav nezlepší do 4 dnů, tak navštivte veterináře.

Někdy mají štěňata svěšená a zarudlá spodní víčka. Pokud se toto projevuje stále a ne jen při únavě, tak se může jednat o uzlíkový zánět třetího víčka (Foliculitis palpebrae tertiae). Jsou to vodnaté drobné pupínky na vnitřní straně třetího spodního víčka, které oči dráždí a způsobují zánět. Sami to nezjistíte, a proto je nutné navštívit veterináře, aby vám oči u psa zkontroloval. Pokud se tato diagnóza potvrdí, tak psa čeká malý zákrok, kdy se pupínky seškrábnou a většinou se už neobjeví.

Zuby

Tady je důležité připomenout, abyste naučili psa si nechat prohlédnout zuby a sáhnout do mordy. Usnadní vám to nejen prohlídky u veterináře, ale uvítáte to i při bonitaci nebo na výstavách.

Doporučuje se čistit psovi zuby, ale také postačí, když mu umožníte časté žvýkání různých žvýkacích kostí, suchého chleba nebo velkých kostí. Výborné jsou např. morkové nebo hovězí kosti. Nejen že si tím pes čistí plak a slabý zubní kámen, ale posiluje si i čelisti a žvýkací svaly.

Hlídejte, aby se psovi neusazoval na zubech zubní kámen, protože ve velké míře dráždí dásně a vzniká zánět a následně paradentóza. Uvedené projevy může doprovázet zápach z tlamy a zarudnutí dásní. V takovém případě je nutný veterinární zákrok.

Drápy

Našim psům, i přes dostatečný pohyb venku, mohou růst neustále drápy na tlapách. Drápy nesmí dosahovat na zem. Pokud jsou dlouhé, tak nutí vyvracet prsty do stran a tím se deformuje tlapa. Také se prodlužuje nerv v drápu. Pokud má pes drápy krátké, je třeba zkontrolovat a případně zkrátit drápy na paspárcích u předních tlapek.

Anální žlázy

Jsou pachové žlázy vedle řitního otvoru. Psi si je většinou vyčistí sami při vyměšování nebo tzv. sáňkováním. To se projevuje ježděním zadku po zemi, kdy se snaží obsah análních žláz vytlačit.

Někteří jedinci mohou mít tyto žlázy hodně naplněné a pokud se nevyčistí, tak může vzniknout zánět, kdy se utvoří boule v místě anální žlázy. Pokud se tento stav neléčí, tak přeplněná žláza praskne a je nutná léčba antibiotiky. Proto při návštěvě veterináře požádejte i o kontrolu těchto žláz.

Pohlavní orgány

U psa je třeba také občas zkontrolovat pohlavní orgány, zda jsou čisté. Jakmile se objeví žlutozelený hustší výtok, může to být zánět.

U psů se jedná o zánět předkožky. Jde o častý projev, kdy pes si s tím poradí většinou sám. Pokud je zánět silnější, tak stačí několikrát opláchnout předkožku odvarem z heřmánku nebo slabým roztokem hypermanganu. Zánět většinou brzy ustoupí.

U fen se může jednat o zánět pochvy. Pokud máte sebemenší podezření, tak urychleně navštivte veterináře.

Některé feny mohou trpět falešnou březostí, která nastupuje tak 1-1,5 měsíce po hárání. Projevuje se to změnou chování feny, zvětšením a prověšením mléčné žlázy nebo dokonce odkapáváním mléka ze struků. Je to projev, kdy fena po hárání prožívá březost, i když nebyla kryta psem. Některé feny si dělají pelíšky, nosí si tam hračky a strkají je ke svým strukům. V takovém případě feně seberte hračky a snažte se jí zaměstnat delšími procházkami.

Nám se velmi osvědčilo, při prvních změnách na mléčné žláze, ihned nasadit homeopatika. Dají se koupit v lékárně a název je LAC CANINUM 30 CH nebo RICINUS COMMUNIS 30 CH. Podává se 5 granulek 2x denně a stačí využívat 2-3 krabičky. Záleží na síle falešné březosti a době, kdy se homeopatika nasadí. Jde o čistě přírodní preparát, který potlačuje tvorbu mléka a tím se lepší i psychika feny.

Tlapy

Nevyžadují zvláštní péči. Pouze ve městech, v zimním období solení, je vhodné tlapy před venčením namazat buď speciálním krémem na tlapky nebo indulonou. Při návratu z vycházky tlapky omyjte, vysušte a opět namažte.

Srst

Brakýř má krátkou srst, která se dobře udržuje. Pro psa je česání většinou příjemné, protože mu masírujete kůži. Psa stačí česat 1x týdně, na jaře při výměně srsti častěji. Česáním psa zbavujete odumřelé srsti, masírujete mu pokožku a také vyčesaný pes vypadá stále upravený a jeho srst se krásně leskne.

Není dobře brakýře často koupat s použitím šamponu. Pokud je pes špinavý, tak ho stačí jen osprchovat nebo vytřít mokrým ručníkem. Častým šamponováním se psovi vysušuje kůže, která je jinak pokryta mazem a tím je pes náchylnější na různé ekzémy a alergie. U malého štěněte musíte dávat pozor na prochladnutí. Zvykejte ho na vodu, ať se venku brouzdá či plave, pokud je teplo, ale nesmí prochladnout. V případě, že je chladněji a štěně je mokré, měly byste ho vytřít ručníkem a nechat ho doschnout v teple. Nesmíte zapomenout vytřít uši.

Klouby

Brakýř, pokud je pracovně využíván, tak má velkou fyzickou zátěž především v zimním období. V době růstu štěňat je dobré přidávat kloubní výživu pro správný vývoj kloubů a kostí a také po 5. roce věku psa, kdy klouby jsou částečně opotřebované a může začínat artritida. V případě potřeby i dříve. Mám dva osvědčené přípravky.

První jsou tablety CANVIT CHONDRO MAXI (jde o kombinaci unikátních chondroprotektiv a bioaktivních látek chondroitin sulfátu, glukosamin sulfátu, kolagenu, vitamínu C a organicky vázaných stopových prvků, které posilují chrupavku, zvyšují mechanickou odolnost kloubů, zpevňují vazy a šlachy a celkově přispívají ke zlepšení pohyblivosti). Psi tyto tablety vezmou bez problému i samotné.

Druhý přípravek je sirup APTUS APTO-FLEX VET (jde o pětisložkové chondroprotektivum s kyselinou hyaluronovou a antioxidanty, obsahuje kys. hyaluronovou, MSM, kolagen, glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a antioxidanty, použití pro ochranu a regeneraci chrupavek a vazů v kloubech, zlepšení pohyblivosti, prevenci artritidy, po chirurgických ortopedických zákrocích, při dysplaziích kloubu, pri osteoartritidě, pri bolestivosti pohybového systému - zrychlení a usnadnení hojení). Ideálně podávat s krmením.

Umístění psa

Brakýř, tak jako každý pes, ať žije s vámi doma nebo venku, tak potřebuje své místo, kde se cítí bezpečně a kde má svůj klid na odpočinek.

Pokud máte brakýře venku, tak byste mu měli udělat zateplenou boudu situovanou tak, aby měl vchod chráněný od západu před větrem a deštěm. Nejlépe je, pokud boudu umístíte ještě pod nějaký přístřešek, který ji chrání. Většina psů má rádo vyvýšená místa, proto si lehá nahoru na boudu a pozoruje okolí. Bouda by měla mít rovné a odnímatelné víko nejen kvůli ležení psa, ale především pro lepší manipulaci se psem v případě, že je nemocný a je potřeba ho vyndat.

Bouda a výběh psa by měl být umístěn v suchém prostředí s možností stínu, ale i sluníčka. I když je pes zvyklý být celoročně venku, je potřeba mu v zimě a době naháněk zajistit teplo a sucho po namáhavé práci. Navíc tím prodloužíte zdraví psa a oddálíte artrózu a záněty kloubů, které vznikají z chladu a vlhka. V zimě můžete dát do boudy slámu, ta dobře izoluje a drží teplo. Nevýhodou slámy ale je, že může dráždit oči. Můžete také použít fleecové deky, které nevlhnou. Nám se také osvědčily chlupaté deky s protiskluzným povrchem, které izolují proti chladu, jsou antialergenní a dají se prát v pračce (viz. foto). Možno koupit na výstavách nebo na internetu. V dnešní době je z čeho vybírat a ceny jsou přijatelné.

Autor: Jolana Michalcová